Kalkulator PAYBACK

Najtańsze paliwo na świecie – gdzie litr benzyny kosztuje najmniej?

Na początku 2024 r. średnia cena za litr benzyny na świecie wynosiła 6,61 zł, a już pod koniec stycznia spadła do 5,20 zł za litr. Choć sama wartość pozostaje zmienna, dane portalu Global Petrol Prices jasno wskazują, że wśród liderów w kategorii „najtańsze paliwo” wciąż wymieniane są te same kraje: Iran, Libia i Wenezuela, gdzie za litr benzyny trzeba zapłacić niecałą złotówkę.
Najtańsze paliwo na świecie

O takich cenach paliwa, jakie obowiązują w Iranie czy Wenezueli, możemy tylko pomarzyć. Pamiętaj, że dzięki karcie PAYBACK możesz zredukować swoje wydatki na paliwo – punkty za zakupy w ulubionych sklepach stacjonarnych i online obniżają Twój rachunek za tankowanie na stacjach bp Polska. A tablice z aktualnymi cenami paliw – które znajdziesz na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej Programu – pomogą Ci obliczyć koszt podróży!

Najtańsze paliwo na świecie – czy LPG się opłaca?

Wielu kierowców rozważa kupno auta na gaz lub założenie instalacji gazowej w samochodzie, którym jeżdżą. Wszystko dlatego, że – mimo zmiennych cen na rynku – za LPG wciąż płaci się ok. dwa razy mniej niż za benzynę czy olej napędowy. Średnia cena za dm³ autogazu na początku 2024 r. wynosiła 2,95 zł.

 

Pamiętaj jednak, że złe nawyki kierowcy mogą sprawić, że nawet posiadanie instalacji gazowej nie zmniejszy kosztów eksploatacji samochodu. Aby obniżyć wydatki na LPG:

 • jeśli to możliwe, unikaj korków i zatłoczonego centrum miasta;
 • nie przekraczaj prędkości 120 km/h – zbyt szybka jazda jest nie tylko niebezpieczna, ale także mało ekonomiczna;
 • regularnie sprawdzaj poziom ciśnienia w oponach i utrzymuj je na optymalnym poziomie – jeśli jest ono zbyt niskie, auto może spalać o kilkanaście procent więcej paliwa;
 • nie obciążaj bagażnika bez potrzeby – większa waga samochodu sprawia, że pali on więcej;
 • udoskonalaj swój styl jazdy – utrzymuj stałą prędkość, płynność, nie hamuj gwałtownie i nie dociskaj gazu, gdy nie jest to konieczne

W jakim kraju jest najtańsze paliwo na świecie? TOP 10

Portal Global Petrol Prices donosi, że w styczniu 2024 r. średnia cena za litr benzyny na świecie wynosiła 6,61 zł, a pod koniec tego miesiąca spadła do 5,20 zł. Najtaniej tankują mieszkańcy krajów, które eksportują ropę naftową lub mają niższe stawki podatków i opłat paliwowych.

W TOP 10 państw, w których ceny paliwa są najniższe, znalazły się:

 1. Iran
 2. Libia
 3. Wenezuela
 4. Kuwejt
 5. Algieria
 6. Angola
 7. Egipt
 8. Turkmenistan
 9. Malezja
 10. Bahrajn

Co ciekawe, w pierwszej setce tego zestawienia nie znalazł się żaden z krajów Europy. Państwa UE plasują się dopiero na początku drugiej setki tego zestawienia, a w TOP 5 krajów europejskich, które oferują najtańsze paliwo są: Bułgaria, Cypr, Malta, Rumunia i Słowenia (dane z końca stycznia 2024).

Ile kosztuje najtańsze paliwo na świecie i w Europie?

Ceny najtańszego paliwa na świecie rozpoczynają się już od kilkunastu groszy – np. pod koniec stycznia 2024 za litr benzyny obywatele Iranu płacili 11 groszy, a mieszkańcy Wenezueli 14 gr. W tym samym okresie najtańsza benzyna w Europie kosztowała 5,70 zł za litr.

Tankuj na bp i zyskuj
Proszę wprowadzić kwotę zakupów
Proszę wybrać rodzaj kuponu
Proszę wprowadzić wartość kuponu
Proszę wybrać wartość kuponu

Najtańsze paliwo na świecie – jak na tle innych krajów wypada Polska?

Polscy kierowcy często narzekają na wysokie koszty eksploatacji samochodów i można odnieść wrażenie, że benzyna w naszym kraju jest wyjątkowo droga. Wystarczy jednak spojrzeć na statystyki, aby przekonać się, że tak nie jest. Co prawda, w kategorii „najtańsze paliwo na świecie” Polska zajmuje miejsce w połowie drugiej setki, jednak benzyna w naszym kraju jest jedną z najtańszych w Europie – pod koniec stycznia Polska plasowała się na 6. miejscu zaraz za Bułgarią, Cyprem, Maltą, Rumunią i Słowenią.

Chcesz szybko sprawdzić ceny paliw w Polsce? Skorzystaj z wygodnego informatora, który czeka na Ciebie na stronie PAYBACK

 

Pamiętaj, że jako uczestnik programu PAYBACK zawsze możesz mieć tańsze paliwo dzięki punktom, które zbierasz za zakupy w sklepach stacjonarnych i online. Zdobywaj jeszcze więcej punktów, aby częściej obniżać rachunek za tankowanie na stacjach bp Polska – pomogą Ci w tym kupony promocyjne, dzięki którym otrzymasz nawet 20 razy więcej punktów za pojedynczą transakcję u jednego z ponad 250 partnerów!

Jak sprawdzić aktualne ceny paliwa w Polsce?

Aktualne ceny paliwa – benzyny, oleju napędowego i gazu – sprawdzaj tylko na oficjalnych tablicach. Jeśli jesteś uczestnikiem Programu PAYBACK, taki praktyczny informator czeka na Ciebie na naszej stronie internetowej. Dzięki prostemu, intuicyjnemu narzędziu sprawdzisz ceny paliwa w poszczególnych województwach, a oprócz tego możesz skorzystać z kalkulatora spalania paliwa i precyzyjnie obliczyć koszt podróży.


Najważniejsze informacje w artykule

 • w jakich krajach świata paliwo jest najtańsze;
 • jak wypada Polska na tle innych krajów i które państwa europejskie mają niższe ceny;
 • jakie są przybliżone ceny za litr najtańszego paliwa na świecie;
 • gdzie sprawdzić aktualne ceny paliwa na świecie i w Polsce – uczestnicy programu PAYBACK mogą sprawdzić je w każdej chwili na stronie lub w aplikacji mobilnej;
 • jak zaoszczędzić na benzynie dzięki karcie PAYBACK i tankować taniej na stacjach bp Polska.
Wróć do kalkulatora
Zobacz również:
Jak jeździć ekonomicznie? Najważniejsze zasady

Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Na czym polega ekonomiczna jazda?

Często podróżujesz i zależy Ci na tym, by zmniejszyć koszty eksploatacyjne auta?…

Czytaj więcej
Najdłuższa droga na świecie

Najdłuższa droga na świecie. Ile kilometrów ma autostrada panamerykańska?

Sprawdź, przez jakie kraje przebiega, ile czasu potrzeba na jej pokonanie i ile liczy…

Czytaj więcej