Kalkulator PAYBACK

Najdroższe paliwo na świecie – gdzie najwięcej zapłacisz za tankowanie?

Według portalu Global Petrol Prices na początku 2024 r. średnia cena za litr benzyny na świecie wynosiła 6,61 zł. Za paliwo najwięcej płaci się w Hongkongu, ale w czołówce są również takie państwa jak Monako, Islandia, Dania czy Norwegia. Dowiedz się, jak sprawdzić aktualne ceny paliwa na świecie i jak na tle innych krajów wypada Polska!
Cena za litr paliwa zależy od wielu czynników – m.in. cen ropy naftowej czy wysokości podatków w danym państwie – na które nie masz wpływu. Pamiętaj, że dzięki karcie PAYBACK nie jesteś skazany na wysokie ceny paliwa, ale możesz tankować taniej – dzięki punktom za zakupy w swoich ulubionych sklepach obniżysz swój rachunek za benzynę lub olej napędowy na stacjach bp Polska!

Najdroższe paliwo na świecie

Najdroższe paliwo na świecie – benzyna czy olej napędowy?

Ceny za litr benzyny i oleju napędowego to wartości zmienne, które kształtują się na podobnym poziomie. Najnowsze dane pokazują, że właściciele samochodów z silnikiem Diesla muszą zapłacić nieco więcej niż kierowcy aut z tradycyjnym silnikiem benzynowym.

Potwierdzają to dane Komisji Europejskiej na bieżąco aktualizowane w cotygodniowym raporcie Weekly Oil Bulletin.

Pamiętaj jednak, że najdroższy w utrzymaniu – niezależnie od rodzaju paliwa – będzie samochód, którego kierowca nie przestrzega zasad ekonomicznej jazdy. Koszty eksploatacji pojazdu wzrastają, gdy:

 • jeździsz w korkach i poruszasz się głównie po zatłoczonym centrum miasta;
 • pędzisz na autostradach z prędkością powyżej 120 km/h;
 • jeździsz z obciążonym bagażnikiem, jeśli nie jest to konieczne;
 • nie kontrolujesz poziomu ciśnienia w oponach – gdy jest ono zbyt niskie, samochód potrafi spalić nawet kilkanaście procent więcej paliwa!
 • nie zwracasz uwagi na to, aby utrzymywać stałą prędkość i płynność jazdy – gwałtowne hamowanie, dociskanie gazu w nieodpowiednich momentach może zwiększyć spalanie paliwa. 

W jakim kraju jest najdroższe paliwo na świecie? TOP 10

Z danych opublikowanych na portalu Global Petrol Prices wynika, że w styczniu 2024 r. średnia cena za litr benzyny na świecie wynosiła 6,61 zł. Jak się okazuje, między poszczególnymi państwami istnieją duże rozbieżności – widoczna jest np. tendencja, że w krajach wysoko rozwiniętych ceny paliwa są wyższe, a obywatele państw, które eksportują ropę naftową, tankują znacznie taniej. Na ostateczną cenę ma również wpływ wysokość podatków w danym kraju, aktualne stawki opłaty paliwowej i emisyjnej, a także koszt transportu surowca z rafinerii.

W TOP 10 państw, w których ceny paliwa są najwyższe, znalazły się:

 1. Hongkong (specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej);
 2. Monako
 3. Islandia
 4. Dania
 5. Norwegia
 6. Holandia
 7. Izrael
 8. Singapur
 9. Szwajcaria
 10. Barbados

Dla porównania, w tym zestawieniu Niemcy zajmują miejsce 20., a Polska znajduje się na samym końcu pierwszej setki. Najtańsze paliwo na świecie znajdziemy w Iranie, Libii i Wenezueli, gdzie cena za litr benzyny nieznacznie przekracza 15 groszy.

Ile kosztuje najdroższe paliwo na świecie?

W przeliczeniu na złotówki najdroższe paliwo na świecie na początku 2024 roku kosztowało prawie 16 zł za litr. W każdym państwie, które znalazło się w czołowej „10”, cena za litr we wspomnianym okresie zdecydowanie przekraczała 10 zł. Pamiętaj, że są to wartości zmienne, a tablice z cenami są regularnie aktualizowane.

Najdroższe paliwo na świecie – jak na tle innych krajów wypada Polska?

Kierowcy w Polsce często narzekają na wysokie ceny paliwa. Jak się jednak okazuje, w skali światowej nasz kraj zajmuje miejsce na samym końcu pierwszej setki. Paliwo w naszym kraju jest droższe niż np. w Gruzji, Kanadzie, Japonii czy Australii, ale pod względem wysokich cen wyprzedzają nas wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Pamiętaj, że w Polsce możesz tankować taniej dzięki karcie PAYBACK. Jak to zrobić? To bardzo proste! Wystarczy, że będziesz regularnie robić zakupy w sklepach partnerskich – do wyboru ponad 350 znanych i lubianych marek – i korzystać z kuponów promocyjnych, dzięki którym otrzymasz nawet kilkanaście razy więcej punktów za pojedynczą transakcję. Twoje punkty obniżą rachunek za każdy rodzaj paliwa na stacjach bp Polska!

Tankuj na bp i zyskuj
Proszę wprowadzić kwotę zakupów
Proszę wybrać rodzaj kuponu
Proszę wprowadzić wartość kuponu
Proszę wybrać wartość kuponu

Jak sprawdzić aktualne ceny paliwa na świecie?

Aktualne ceny paliwa w Polsce i na świecie sprawdzaj tylko na oficjalnych tablicach. Jeśli jesteś uczestnikiem programu PAYBACK, możesz korzystać z prostego i wygodnego narzędzia, dzięki któremu sprawdzisz, ile kosztuje benzyna w poszczególnych częściach kraju, skorzystasz z kalkulatora spalania paliwa i obliczysz koszt podróży.

Porównuj ceny paliw na poszczególnych stacjach dzięki popularnej aplikacji Google Maps i korzystaj z innych internetowych narzędzi, które pozwalają sprawdzić, ile zapłacisz za tankowanie za granicą.


Najważniejsze informacje w artykule

 • w jakich krajach świata paliwo jest najdroższe;
 • jak wypada Polska na tle innych krajów i czy cena za litr benzyny w polskich miastach robi wrażenie na obywatelach UE;
 • jakie są przybliżone ceny za litr najdroższego i najtańszego paliwa na świecie;
 • gdzie sprawdzić aktualne ceny paliwa na świecie i jak zaoszczędzić na benzynie dzięki karcie PAYBACK.

Przypisy:
https://pl.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/

https://energy.ec.europa.eu/data-and-analysis/weekly-oil-bulletin_en

https://pl.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/

Wróć do kalkulatora
Zobacz również:
Jak jeździć ekonomicznie? Najważniejsze zasady

Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Na czym polega ekonomiczna jazda?

Często podróżujesz i zależy Ci na tym, by zmniejszyć koszty eksploatacyjne auta?…

Czytaj więcej
Oznaczenia benzyny i oleju napędowego

Jakie są symbole benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych?

Benzyna, olej napędowy i gaz to rodzaje paliw, które na stacjach benzynowych oznaczane…

Czytaj więcej