Jakie są symbole benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych?
Benzyna, olej napędowy i gaz to rodzaje paliw, które na stacjach benzynowych oznaczane są za pomocą różnych symboli. Dzięki czytelnym znakom kierowca może od razu skierować się do odpowiedniego dystrybutora. Od 2018 roku na stacjach stosuje się ujednoliconą symbolikę, która obowiązuje w krajach Unii Europejskiej i pomaga jej obywatelom sprawnie tankować za granicą.Na stacjach benzynowych znajdziesz przede wszystkim najczęściej używane paliwo, czyli benzynę, która kryje się pod symbolami Pb 95 lub Pb 98. Olej napędowy przeznaczony do silników Diesla znajdziesz w dystrybutorach oznaczonych literami ON, a stanowiska gazu najczęściej można rozpoznać po znaku z napisem LPG. Oprócz tego Unia Europejska wprowadziła dodatkowe oznaczenia, które znajdziesz zarówno na dystrybutorach, jak i na pistoletach.
Benzyna – jakie rodzaje etykiet na stacjach?
Benzyna to najpopularniejsze paliwo, które należy tankować do pojazdów z silnikami spalinowymi. Stanowi końcowy produkt destylacji ropy naftowej i występuje w wariancie 95- lub 98-oktanowym. Standardem jest benzyna bezołowiowa oznaczana jako Pb 95 lub 98 z przekreślonym symbolem ołowiu (Pb).
Europejskie regulacje z 2018 roku spowodowały wdrożenie dodatkowych symboli, które mają być czytelne na terenie całej Unii Europejskiej. Do benzyny przypisana została litera E oraz etykieta w kształcie koła. Cyfra oznacza zawartość biokomponentów w danym rodzaju paliwa:
- E5 – to benzyna, w której zawartość biokomponentów nie przekracza 5%. To właśnie pod tym symbolem kryją się popularne rodzaje paliwa Pb 95 i Pb 98;
- E10 – to paliwo, które zawiera 10% biokomponentów;
- E85 – to benzyna przeznaczona do specjalnego rodzaju silników (flexi fuel), która jest niemal w całości oparta na biokomponentach i jako taka pozostaje najmniej szkodliwa dla środowiska naturalnego.
W praktyce oznacza to, że jeśli wyjedziesz za granicę, bez problemu wybierzesz odpowiedni rodzaj benzyny.
Sprawdź średnie ceny paliw na stacjach w Polsce>
Jaka jest różnica między paliwem 95 a 98?
Kierowcy mają do wyboru benzynę Pb 95 i Pb 98. Wymienione numery to nic innego jak liczba oktanowa benzyny. Pb 95 to benzyna 95-oktanowa, co oznacza, że zawiera 95% lepiej spalanego izooktanu i 5% heptanu. W przypadku benzyny Pb 98 ten stosunek izooktanu do heptanu będzie jeszcze większy i wyniesie 98%. To więc droższa, ale jednocześnie lepsza pod względem spalania mieszanka. Jak się jednak okazuje, liczbę oktanową można podnieść w sztuczny sposób za pomocą różnych dodatków – dlatego niektóre paliwa Pb 98 mają gorszą jakość niż wysokiej jakości benzyna Pb 95.
Pamiętaj, że każdy samochód ma określone wymagania. Aby wybrać najlepszy rodzaj benzyny do silnika spalinowego, przetestuj oba rodzaje (Pb 95, a następnie Pb 98) i sprawdź, jak zachowuje się Twój samochód. Jakość tankowanego paliwa to tylko jeden z wielu elementów, które składają się na ekonomiczną jazdę – aby zmniejszyć spalanie, nie przekraczaj prędkości 120 km/h, jeździj płynnie, unikaj korków, regularnie sprawdzaj stan techniczny i staraj się hamować za pomocą silnika.
Jaki znak ma diesel na stacji? Czy ON to diesel?
Diesel to silnik wysokoprężny, który wymaga zatankowania innego paliwa niż benzyna. Na polskich stacjach znajdziesz je w dystrybutorach z napisem ON – rozwinięcie tego skrótu to po prostu „olej napędowy”. Zgodnie z europejskimi regulacjami paliwa do silników Diesla należy szukać na dystrybutorach z kwadratową etykietą i symbolem B. Podobnie jak w przypadku benzyny numery umieszczone przy literze oznaczają procentową zawartość biokomponentów:
- B7 – to najczęściej wybierany rodzaj oleju napędowego, który zawiera 7% biokomponentów;
- B10 – oznacza zawartość biokomponentów na poziomie 10%;
- XTL – to syntetyczny olej wytwarzany bez udziału ropy naftowej.
Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla muszą regularnie uzupełniać poziom płynu AdBlue, który dodatkowo neutralizuje szkodliwe substancje zawarte w paliwie i sprawia, że auto może stać się bardziej przyjazne dla środowiska.
Gaz – oznaczenie na stacjach
Gaz propan-butan jest oznaczony symbolem LPG. Zgodnie z europejskimi przepisami dla tego rodzaju paliwa przeznaczona jest etykieta w kształcie rombu. Oprócz tego występują oznaczenia literowe bez żadnych cyfr, a wśród nich:
- LPG – płynny gaz propan-butan;
- H2 – wodór;
- CNG – sprężony gaz ziemny;
- LNG – skroplony gaz ziemny.
Gaz można tankować jedynie w samochodach, które mają założoną odpowiednią instalację. Pamiętaj, że każde z wymienionych paliw znajdziesz na stacjach bp Polska, a jeśli jesteś uczestnikiem Programu PAYBACK, możesz w dowolnym momencie wykorzystać zgromadzone punkty do obniżenia wysokości rachunku za tankowanie!