Kalkulator PAYBACK

Jakie są symbole benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych?

Benzyna, olej napędowy i gaz to rodzaje paliw, które na stacjach benzynowych oznaczane są za pomocą różnych symboli. Dzięki czytelnym znakom kierowca może od razu skierować się do odpowiedniego dystrybutora. Od 2018 roku na stacjach stosuje się ujednoliconą symbolikę, która obowiązuje w krajach Unii Europejskiej i pomaga jej obywatelom sprawnie tankować za granicą.
Na stacjach benzynowych znajdziesz przede wszystkim najczęściej używane paliwo, czyli benzynę, która kryje się pod symbolami Pb 95 lub Pb 98. Olej napędowy przeznaczony do silników Diesla znajdziesz w dystrybutorach oznaczonych literami ON, a stanowiska gazu najczęściej można rozpoznać po znaku z napisem LPG. Oprócz tego Unia Europejska wprowadziła dodatkowe oznaczenia, które znajdziesz zarówno na dystrybutorach, jak i na pistoletach.
Oznaczenia benzyny i oleju napędowego

Benzyna – jakie rodzaje etykiet na stacjach?

Benzyna to najpopularniejsze paliwo, które należy tankować do pojazdów z silnikami spalinowymi. Stanowi końcowy produkt destylacji ropy naftowej i występuje w wariancie 95- lub 98-oktanowym. Standardem jest benzyna bezołowiowa oznaczana jako Pb 95 lub 98 z przekreślonym symbolem ołowiu (Pb).

Europejskie regulacje z 2018 roku spowodowały wdrożenie dodatkowych symboli, które mają być czytelne na terenie całej Unii Europejskiej. Do benzyny przypisana została litera E oraz etykieta w kształcie koła. Cyfra oznacza zawartość biokomponentów w danym rodzaju paliwa:

 • E5 – to benzyna, w której zawartość biokomponentów nie przekracza 5%. To właśnie pod tym symbolem kryją się popularne rodzaje paliwa Pb 95 i Pb 98;
 • E10 – to paliwo, które zawiera 10% biokomponentów;
 • E85 – to benzyna przeznaczona do specjalnego rodzaju silników (flexi fuel), która jest niemal w całości oparta na biokomponentach i jako taka pozostaje najmniej szkodliwa dla środowiska naturalnego.

W praktyce oznacza to, że jeśli wyjedziesz za granicę, bez problemu wybierzesz odpowiedni rodzaj benzyny.

Sprawdź średnie ceny paliw na stacjach w Polsce>

Symbole i oznaczenia benzyny i paliw
*Symbole i oznaczenia paliw

Jaka jest różnica między paliwem 95 a 98?

Kierowcy mają do wyboru benzynę Pb 95 i Pb 98. Wymienione numery to nic innego jak liczba oktanowa benzyny. Pb 95 to benzyna 95-oktanowa, co oznacza, że zawiera 95% lepiej spalanego izooktanu i 5% heptanu. W przypadku benzyny Pb 98 ten stosunek izooktanu do heptanu będzie jeszcze większy i wyniesie 98%. To więc droższa, ale jednocześnie lepsza pod względem spalania mieszanka. Jak się jednak okazuje, liczbę oktanową można podnieść w sztuczny sposób za pomocą różnych dodatków – dlatego niektóre paliwa Pb 98 mają gorszą jakość niż wysokiej jakości benzyna Pb 95.

Pamiętaj, że każdy samochód ma określone wymagania. Aby wybrać najlepszy rodzaj benzyny do silnika spalinowego, przetestuj oba rodzaje (Pb 95, a następnie Pb 98) i sprawdź, jak zachowuje się Twój samochód. Jakość tankowanego paliwa to tylko jeden z wielu elementów, które składają się na ekonomiczną jazdę – aby zmniejszyć spalanie, nie przekraczaj prędkości 120 km/h, jeździj płynnie, unikaj korków, regularnie sprawdzaj stan techniczny i staraj się hamować za pomocą silnika.

Jaki znak ma diesel na stacji? Czy ON to diesel?

Diesel to silnik wysokoprężny, który wymaga zatankowania innego paliwa niż benzyna. Na polskich stacjach znajdziesz je w dystrybutorach z napisem ON – rozwinięcie tego skrótu to po prostu „olej napędowy”. Zgodnie z europejskimi regulacjami paliwa do silników Diesla należy szukać na dystrybutorach z kwadratową etykietą i symbolem B. Podobnie jak w przypadku benzyny numery umieszczone przy literze oznaczają procentową zawartość biokomponentów:

 • B7 – to najczęściej wybierany rodzaj oleju napędowego, który zawiera 7% biokomponentów;
 • B10 – oznacza zawartość biokomponentów na poziomie 10%;
 • XTL – to syntetyczny olej wytwarzany bez udziału ropy naftowej.

Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla muszą regularnie uzupełniać poziom płynu AdBlue, który dodatkowo neutralizuje szkodliwe substancje zawarte w paliwie i sprawia, że auto może stać się bardziej przyjazne dla środowiska.

Gaz – oznaczenie na stacjach

Gaz propan-butan jest oznaczony symbolem LPG. Zgodnie z europejskimi przepisami dla tego rodzaju paliwa przeznaczona jest etykieta w kształcie rombu. Oprócz tego występują oznaczenia literowe bez żadnych cyfr, a wśród nich:

 • LPG – płynny gaz propan-butan;
 • H2 – wodór;
 • CNG – sprężony gaz ziemny;
 • LNG – skroplony gaz ziemny.

Gaz można tankować jedynie w samochodach, które mają założoną odpowiednią instalację. Pamiętaj, że każde z wymienionych paliw znajdziesz na stacjach bp Polska, a jeśli jesteś uczestnikiem Programu PAYBACK, możesz w dowolnym momencie wykorzystać zgromadzone punkty do obniżenia wysokości rachunku za tankowanie!

Tankuj na bp i zyskuj
Proszę wprowadzić kwotę zakupów
Proszę wybrać rodzaj kuponu
Proszę wprowadzić wartość kuponu
Proszę wybrać wartość kuponu

Jak oznaczany jest rodzaj paliwa w dowodach rejestracyjnych?

Rodzaj paliwa musi zostać oznaczony w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Odpowiedni skrót znajduje się w polu P3. Najczęściej występujące oznaczenia to:

 • P – benzyna;
 • D – olej napędowy;
 • LPG – gaz propan-butan;
 • BD – biodiesel;
 • EE – energia elektryczna.

Jeśli w twoim samochodzie została założona instalacja gazowa w trakcie jego użytkowania, również musi to zostać odnotowane w dowodzie rejestracyjnym.

Oznaczenia dla paliw alternatywnych – jakie występują na stacjach?

Oprócz benzyny, oleju napędowego czy gazu na stacjach występują również paliwa premium, które charakteryzują się lepszym składem chemicznym, tj. mniejszą zawartością siarki oraz obecnością substancji, które stanowią dodatkową ochronę dla silnika. Występują one pod różnymi nazwami w zależności od stacji, na jakiej można je zatankować: na stacjach Shell znajdziesz je pod symbolem V-Power, na Orlenie będzie to Verva, na stacjach Lotos – Dynamic, a na bp Polska – Ultimate.

Paliwo tego typu jest zazwyczaj o kilkanaście groszy droższe od swojego standardowego odpowiednika i zapewnia korzystniejsze spalanie (nawet o 5%) dla samochodów wyposażonych w czujniki spalania stukowego.

Jakie oznaczenia jeszcze występują na stacjach benzynowych w okolicach dystrybutorów?

Inne znaki i symbole, które możesz spotkać na stacjach benzynowych, dotyczą przede wszystkim:

 • nakazu zachowania odpowiedniej odległości od tankującego pojazdu;
 • zakazu palenia w pobliżu dystrybutorów;
 • maksymalnej wysokości pojazdu, który może podjechać do dystrybutora;
 • informacji, gdzie na danej stacji znajduje się kompresor, odkurzacz lub myjnia;
 • informacji, by zgasić silnik przed tankowaniem paliwa.

Kiedy tankujesz paliwo, zawsze zwracaj uwagę na znaki dotyczące zasad bezpieczeństwa na stacji.

Nowe oznaczenia paliw na stacjach Od 1 stycznia 2024 roku

Zmiana ta jest wynikiem wprowadzenia nowej dyrektywy Unii Europejskiej, która ma na celu ujednolicenie symboli używanych do oznaczania paliw w krajach członkowskich. Nowe oznaczenia będą bardziej czytelne i łatwiejsze do zrozumienia dla kierowców, co ma przyczynić się do zwiększenia świadomości dotyczącej rodzaju benzyny lub oleju napędowego, który jest tankowany. Paliwa benzynowe będą oznaczane literami E, a oleje napędowe literami B. Ponadto, na stacjach będą umieszczone specjalne etykiety informujące o zawartości biokomponentów w benzynie czy oleju napędowym. Nowe oznaczenia paliw na stacjach to kolejny krok w kierunku standaryzacji i podniesienia komfortu obsługi kierowców, a także wzmocnienia realizacji celów związanych z redukcją emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Benzyny E5, E10 i E85 różnią się zawartością biokomponentów, odpowiednio do 5%, 10% oraz głównie biokomponenty dla E85, przeznaczonej dla silników flexifuel. Oleje napędowe B7 i B10 mają maksymalnie 7% i 10% biokomponentów. Olej napędowy XTL to syntetyczny produkt, np. z gazu.

 


Najważniejsze informacje w artykule

 • Benzyna, olej napędowy i gaz mają różne oznaczenia. Oprócz symboli Pb 95, Pb 98, ON i LPG znajdziesz jeszcze oznaczenia europejskie: E z liczbą i etykietą w kształcie koła oznacza benzynę; kwadratowa etykieta z literą B i symbolem liczbowym to paliwo dla silników Diesla, natomiast romb z symbolem LPG, CNG, H2 etc. oznacza gaz.
 • Symbole europejskie obowiązują od października 2018 roku na stacjach benzynowych na terenie UE i znajdują się na dystrybutorach paliwa i pistoletach.
 • Numer 95 lub 98 przy symbolu Pb oznacza liczbę oktanową. Im wyższa liczba oktanowa, tym lepsza powinna być jakość paliwa.
 • Rodzaj paliwa, z którego korzystasz, jest zaznaczony w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w polu P3.
 • Każda stacja ma własny sposób oznaczania tzw. paliwa premium. Przykładowo, paliwo premium na stacjach bp Polska występuje pod nazwą Ultimate.
 • Każdy rodzaj paliwa znajdziesz na stacjach bp Polska, gdzie dzięki karcie PAYBACK możesz tankować taniej.
Wróć do kalkulatora
Zobacz również:
Jak jeździć ekonomicznie? Najważniejsze zasady

Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Na czym polega ekonomiczna jazda?

Często podróżujesz i zależy Ci na tym, by zmniejszyć koszty eksploatacyjne auta?…

Czytaj więcej