Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Na czym polega ekonomiczna jazda?
Często podróżujesz i zależy Ci na tym, by zmniejszyć koszty eksploatacyjne auta? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi: „Tak”, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami ekonomicznej jazdy. Ich przestrzeganie pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie i zmniejszyć częstotliwość wizyt u mechanika. Sprawdź, jakie nawyki warto wdrożyć!Być może zastanawiasz się, jak zmniejszyć miesięczne wydatki na użytkowanie samochodu. Tańsze tankowanie nie zawsze jest możliwe, ponieważ ceny paliwa zależą od szeregu zmiennych, niezależnych od nas czynników. Nie masz wpływu na to, ile obecnie kosztuje ropa naftowa ani jak polski złoty wypada na globalnym rynku walutowym, jednak w każdej chwili możesz zmienić swój styl jazdy na bardziej ekonomiczny i cieszyć się oszczędnościami. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i jakie zasady wprowadzić.
Najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy samochodem
Ekonomiczna jazda to utrzymanie stałego tempa jazdy przy wysokim biegu i niskich obrotach silnika. Oczywiście nie potrzebujesz wiedzy mechanika, by jeździć ekonomicznie. Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku zasad, które powinien znać każdy kierowca. Będą one użyteczne zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Jeśli chcesz zmniejszyć koszty eksploatacyjne swojego samochodu, przestrzegaj poniższych zasad:
- Utrzymuj stałą prędkość jazdy na poziomie 90-120 km/h.
- Unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszania.
- Jeśli to możliwe, hamuj silnikiem (nie dociskaj gazu, jeśli wiesz, że niedługo będziesz musiał zahamować).
- Jeżeli to możliwe, unikaj korków i jazdy po zatłoczonym mieście.
- Sprawdzaj, czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe – jeśli okaże się zbyt niskie, samochód będzie zużywał nawet do kilkunastu procent więcej paliwa.
- Regularnie sprawdzaj poziom oleju.
- Nie obciążaj bagażnika, jeśli nie jest to konieczne.
- Korzystaj z klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne – ta funkcja może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 10%.
- Używaj nawigacji, która pomoże ci unikać zakorkowanych miejsc.
Jak przyspieszać i zwalniać, żeby nie spalać zbyt dużo paliwa?
Każdy kierowca wypracowuje własny styl jazdy. Bardzo ważną rolę odgrywa tu sposób przyspieszania i zwalniania, który również ma istotny wpływ na zużycie paliwa. W myśl zasad ekonomicznej jazdy przyspieszanie powinno być sprawne i możliwie jak najkrótsze, a w jego trakcie trzeba odpowiednio dobrać biegi. Jeśli zamierzasz przyspieszyć, zdecydowanie wciskaj pedał gazu mniej więcej na trzy czwarte jego zakresu. Celem tych działań jest jak najszybsze osiągnięcie stałej prędkości i przejście do płynnej jazdy.
Zwalnianie powinno być (w miarę możliwości) zaplanowane i przemyślane. Jeśli znaki informują Cię, że zbliżasz się do terenu zabudowanego, stopniowo zmniejszaj prędkość. Unikaj gwałtownego zatrzymywania się i staraj się hamować silnikiem – nie korzystaj z pedału gazu, jeśli już wiesz, że musisz zwolnić.
Wpływ prędkości na spalanie
Im większa prędkość, tym większe spalanie. To właśnie dlatego szybka jazda na autostradzie sprawia, że musisz zatankować szybciej niż zwykle. Przykładowo, jeśli jedziesz z prędkością 120 km/h, zużyjesz nawet 20% paliwa więcej niż przy 100 km/h. Optymalne spalanie samochody osiągają właśnie przy prędkości 90-120 km/h. Aby jeździć ekonomicznie, nie możesz więc jechać ani za szybko, ani zbyt wolno.
Wpływ hamowania na spalanie
Częste i gwałtowne hamowanie zwiększa zużycie paliwa. To właśnie dlatego jazda po zakorkowanym mieście uważana jest za najmniej ekonomiczną – wymaga ona ciągłego hamowania i ponownego ruszania, by przejechać kolejny, zazwyczaj bardzo krótki odcinek. Jadąc w korku, kierowca nie ma możliwości hamowania silnikiem.
Jak przygotować auto do jazdy na dłuższą trasę?
Wybierasz się w długą podróż samochodem? Zanim wyruszysz, sprawdź:
- poziom oleju i płynu hamulcowego – w razie potrzeby uzupełnij je;
- ciśnienie w oponach;
- czy światła działają prawidłowo;
- czy działa prawidłowo układ hamulcowy, wycieraczki i klimatyzacja;
- podstawowe wyposażenie samochodu – upewnij się, czy masz trójkąt ostrzegawczy, dobrą oponę zapasową i sprawną gaśnicę.
Koniecznie sprawdź też stan techniczny pojazdu. Możesz to zrobić na najbliższej stacji diagnostycznej za niewielką opłatą. Przygotuj również nawigację, która pomoże ci wybrać ekonomiczną trasę. Zainstaluj w swoim smartfonie aplikację, dzięki której sprawdzisz i porównasz ceny paliw na zagranicznych stacjach benzynowych.
Sprawdź rozwiązanie PAYBACK do sprawdzania średnich cen paliw w Polsce>
Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest istotne?
Zbyt niskie ciśnienie w oponach znacznie zwiększa zużycie paliwa, co na długich trasach może przełożyć się na wzrost kosztów podróży. Aby sprawdzić ten parametr, wybierz się na stację paliw, która ma własne stanowisko z kompresorem. To tam zmierzysz ciśnienie i porównasz je z zaleceniami producenta opon. Aby wyrównać ciśnienie, użyj kompresora zgodnie z instrukcją albo poproś o pomoc pracownika stacji.
Bagażnik i obciążenie auta a spalanie
Silnik obciążonego samochodu spala więcej paliwa. Dlatego przewożenie bagażu zawsze będzie wiązało się z większym spalaniem. Bagażnik dachowy (box) może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 20%. Jeśli przewozisz rowery na dachu auta, musisz liczyć się ze wzrostem spalania nawet o 40%, dlatego ten rodzaj bagażu lepiej umieścić w bagażniku montowanym do haka. Długodystansowe podróże zawsze wiążą się z obciążeniem bagażnika, dlatego – aby wciąż podróżować ekonomicznie – musisz zwrócić jeszcze większą uwagę na płynność jazdy, utrzymywanie stałej prędkości oraz hamowanie silnikiem.
Wpływ paliwa premium na spalanie
Paliwo premium możesz znaleźć pod nazwą V-Power (na stacjach Shell), Verva (stacje Orlen), Dynamic (stacje Lotos) lub Ultimate (na stacjach bp Polska). Od standardowej benzyny różni się ono mniejszą ilością siarki oraz obecnością substancji, które zapewniają dodatkową ochronę silnika. Uszlachetnione paliwo jest droższe – litr kosztuje nawet kilkanaście groszy więcej niż ta sama ilość standardowego paliwa – i obniża spalanie od 1% do 5%, choć nie we wszystkich modelach samochodów osiągnięcie takiego efektu będzie możliwe. Aby jednak faktycznie zmniejszyć spalanie dzięki paliwom premium, samochód musi być wyposażony w czujnik spalania stukowego.
Sprawdź jakie są oznaczenia i symbole paliw na stacjach >
Najważniejsze informacje w artykule
- ekonomiczna jazda wymaga wypracowania kilku nawyków, m.in.: utrzymania stałej prędkości, płynnej jazdy, unikania korków, hamowania silnikiem i dbania o to, by samochód nie był nadmiernie obciążony;
- styl jazdy – w tym hamowanie i przyspieszanie – ma ogromny wpływ na zużycie paliwa;
- stan techniczny pojazdu ma duży wpływ na to, czy jazda będzie ekonomiczna;
- przed dłuższą podróżą każdy kierowca musi sprawdzić poziom płynów i ciśnienia w oponach oraz skontrolować stan wyposażenia samochodu;
- rodzaj bagażnika (np. dachowy lub hakowy) ma wpływ na to, o ile wzrośnie zużycie paliwa;
- paliwa premium mogą zmniejszyć spalanie od 1% do 5%;