Kalkulator PAYBACK

Rezerwa paliwa – sprawdź, ile kilometrów możesz przejechać!

Gdy w aucie zapala się pomarańczowa kontrolka w kształcie dystrybutora paliwa, jest to informacja, że wkrótce trzeba będzie zatankować paliwo. Naturalnym odruchem kierowcy jest zjechanie na najbliższą stację benzynową. Auto może jednak przejechać jeszcze ok. 50-80 km na rezerwie. Przez ten czas zdążysz sprawdzić aktualne ceny paliwa, porównać je i znaleźć stację, na której zatankujesz najtaniej.
Ile kilometrów można przejechać na rezerwie?

Kiedy zobaczysz lampkę kontrolną, sprawdź aktualne ceny paliwa, aby nie przepłacać. Znajdziesz je na regularnie aktualizowanych tablicach na stronie PAYBACK. Dzięki nim dowiesz się, jakie są średnie ceny benzyny, oleju napędowego i gazu w Polsce oraz w poszczególnych województwach.

Kontrolka w kształcie dystrybutora paliwa – kiedy się zapala? Co oznacza?

Pomarańczowa lampka kontrolna w kształcie dystrybutora paliwa to informacja dla kierowcy, że poziom paliwa spada. Zapala się ona jednak na długo przed całkowitym wyczerpaniem się benzyny czy oleju napędowego, a jej pojawienie się nie jest równoznaczne z tym, że kierowca jedzie „na oparach”. Kontrolka zapala się, gdy w baku znajduje się ok. 10-15% jednostki napędowej, więc w takiej sytuacji masz jeszcze sporo czasu, aby sprawdzić aktualne ceny paliw – są one publikowane na stronie internetowej PAYBACK, a oprócz tablic informacyjnych znajdziesz tam kalkulator spalania paliwa, dzięki któremu dowiesz się, na ile kilometrów wystarczy Ci rezerwa paliwa.

Ile wynosi rezerwa paliwa w aucie?

Rezerwa paliwa to taka jego ilość, która pozwoli kierowcy dojechać na stację, nawet jeśli jest ona oddalona o kilkadziesiąt kilometrów. Trudno jednoznacznie określić, ile wynosi rezerwa paliwa w aucie, ponieważ wartość ta będzie zależała od modelu samochodu i pojemności silnika. Przyjmuje się, że w najczęściej wybieranych modelach rezerwowa ilość paliwa mieści się w przedziale od 5 do 10 litrów.

Ile można przejechać na rezerwie paliwa?

Po zapaleniu się pomarańczowej lampki kontrolnej masz jeszcze sporo czasu, aby znaleźć stację benzynową i zatankować paliwo. Auta na benzynę mogą przejechać dystans 50-80 km, a w przypadku kierowców diesla liczba kilometrów, które można pokonać na rezerwie paliwa, wynosi nawet 100 km. Liczby te należy jednak traktować orientacyjnie, ponieważ podczas jazdy przez zatłoczone miasto rezerwa paliwa może wyczerpać się znacznie szybciej niż na drodze ekspresowej czy autostradzie.

 

Prowadzenie pojazdu z prawie pustym bakiem nie jest wskazane. Nie czekaj więc do ostatniego momentu – jeśli jesteś uczestnikiem programu PAYBACK, sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa stacja i zatankuj!

Jak bezpiecznie jechać na rezerwie?

Gdy jedziesz „na oparach”, prowadź pojazd w taki sposób, aby ograniczyć spalanie do maksimum. W tym celu:

  • hamuj silnikiem;
  • unikaj gwałtownego hamowania i dociskania gazu bez wyraźnej potrzeby;
  • jedź ze stałą prędkością i nie przekraczaj prędkości 120 km/h;
  • wyłącz klimatyzację;
  • unikaj zakorkowanych ulic.

Chcesz dowiedzieć się, ile paliwa spala Twój samochód? Skorzystaj z internetowego kalkulatora, który również znajdziesz na stronie i w aplikacji mobilnej PAYBACK.

Zbyt długa jazda na rezerwie – czym grozi?

Niektórzy kierowcy chcą przetestować możliwości swojego samochodu i sprawdzają, jak długo auto może jechać na rezerwie. Jak się jednak okazuje, zaspokojenie tej ciekawości może sporo kosztować. Jazda ze zbyt niskim poziomem paliwa powoduje, że na dnie zbiornika gromadzi się woda, a to sprzyja korozjom. Wśród innych awarii spowodowanych zbyt długą z prawie pustym bakiem można wymienić: zatarcie pompy paliwa czy zapychanie się filtrów.


Najważniejsze informacje w artykule

  • kiedy w samochodzie zapala się lampka kontrolna informująca o niskim poziomie paliwa;
  • jak długo kierowca może jechać na rezerwie paliwa – czy musi od razu zjechać na stację benzynową, czy ma jeszcze czas, aby sprawdzić ceny benzyny, oleju napędowego i gazu w aplikacji PAYBACK;
  • jak sprawdzić aktualne ceny paliwa na stronie PAYBACK i w aplikacji mobilnej;
  • jak bezpiecznie jeździć na rezerwie paliwa, aby dotrzeć na stację i nie uszkodzić samochodu;
  • jakie są konsekwencje zbyt długiej jazdy „na oparach”.
Wróć do kalkulatora
Zobacz również:
Jak jeździć ekonomicznie? Najważniejsze zasady

Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Na czym polega ekonomiczna jazda?

Często podróżujesz i zależy Ci na tym, by zmniejszyć koszty eksploatacyjne auta?…

Czytaj więcej
Oznaczenia benzyny i oleju napędowego

Jakie są symbole benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych?

Benzyna, olej napędowy i gaz to rodzaje paliw, które na stacjach benzynowych oznaczane…

Czytaj więcej
Limity prędkości w Polsce

Limity prędkości na polskich drogach. Sprawdź, jakie są ograniczenia prędkości w Polsce

Sprawdź, gdzie możesz rozpędzić się do 140 km/h, a kiedy za przekroczenie 50 km/h…

Czytaj więcej