Limity prędkości na polskich drogach. Sprawdź, jakie są ograniczenia prędkości w Polsce
Ograniczenia prędkości w Polsce są regulowane przez przepisy prawa o ruchu drogowym. Limity zależą nie tylko od rodzaju drogi – autostrady, szosy ekspresowej czy terenu zabudowanego – ale również od wagi pojazdu. Sprawdź, gdzie możesz rozpędzić się do 140 km/h, a kiedy za przekroczenie 50 km/h dostaniesz mandat.Ograniczenia prędkości na polskich drogach dla pojazdów poniżej 3,5 t
Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych, motocykli oraz ciężarówek, których całkowity ciężar nie przekracza 3,5 t, są zapisane w art. 20 i 21 Prawa o ruchu drogowym. Lżejsze pojazdy, którymi zazwyczaj podróżujemy i dojeżdżamy do pracy, mogą rozpędzić się do 140 km/h na autostradzie, chyba że znaki na poszczególnych jej odcinkach wprowadzają inny limit prędkości. Każdy kierowca musi jednak pamiętać, że podczas bardzo szybkiej jazdy spalanie paliwa jest znacznie większe niż przy zalecanych 90-120 km/h, a koszty podróży automatycznie wzrosną.
Na drogach ekspresowych obowiązują 2 limity prędkości. Do 120 km/h można jeździć na drogach ekspresowych dwujezdniowych, a na „ekspresówkach” jednojezdniowych dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h. Taki sam limit będzie obowiązywał na drogach dwujezdniowych, gdzie dla każdego kierunku ruchu przeznaczone są co najmniej 2 pasy. Na pozostałych rodzajach dróg, które nie znajdują się w terenie zabudowanym, możesz jechać maksymalnie 90 km/h. W tym przypadku przestrzeganie przepisów opłaca się podwójnie – nie tylko zyskujesz miano bezpiecznego kierowcy, ale również oszczędzasz na paliwie dzięki ekonomicznej jeździe.
Chcesz obliczyć, ile Twój samochód spali na planowanej trasie? Zajrzyj do sekcji z cenami paliw i skorzystaj z wygodnego narzędzia, dzięki któremu sprawdzisz, ile kosztuje benzyna, olej napędowy i LPG w poszczególnych województwach i oszacujesz koszt planowanej podróży.
Jakie są limity prędkości dla cięższych pojazdów (powyżej 3,5 t)?
Ograniczenia prędkości zależą nie tylko od rodzaju drogi, ale także od wagi pojazdu. Samochody ciężarowe i pojazdy z naczepą, których całkowita masa przekracza 3,5 t, powinny poruszać się wolniej, a dokładnie:
- 80 km/h na autostradach oraz drogach ekspresowych jedno- i dwujezdniowych;
- 70 km/h na pozostałych drogach, które przebiegają poza terenem zabudowanym.
Tak rygorystyczne ograniczenia nie dotyczą autobusów, które na autostradach i drogach ekspresowych mogą poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h.
Jakie są ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym?
Zgodnie z przepisami prawa ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Początek tego obszaru – miasta lub wsi – wyznacza znak drogowy D-42, a na jego końcu znajduje się znak D-43. Gdy wjeżdżasz na teren zabudowany, zwracaj uwagę na znaki, ponieważ na niektórych obszarach prędkość może być wyższa lub niższa niż 50 km/h.
Nieco innymi prawami rządzi się strefa zamieszkania, gdzie kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na intensywniejszy ruch pieszych. Tego rodzaju obszary są oznaczone znakiem D-40, a limit prędkości to zaledwie 20 km/h. W takich miejscach piesi mają prawo poruszać się całą szerokością drogi i mają pierwszeństwo przed samochodami.