Kalkulator PAYBACK

Limity prędkości na polskich drogach. Sprawdź, jakie są ograniczenia prędkości w Polsce

Ograniczenia prędkości w Polsce są regulowane przez przepisy prawa o ruchu drogowym. Limity zależą nie tylko od rodzaju drogi – autostrady, szosy ekspresowej czy terenu zabudowanego – ale również od wagi pojazdu. Sprawdź, gdzie możesz rozpędzić się do 140 km/h, a kiedy za przekroczenie 50 km/h dostaniesz mandat.
Limity prędkości w Polsce

Ograniczenia prędkości na polskich drogach dla pojazdów poniżej 3,5 t

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych, motocykli oraz ciężarówek, których całkowity ciężar nie przekracza 3,5 t, są zapisane w art. 20 i 21 Prawa o ruchu drogowym. Lżejsze pojazdy, którymi zazwyczaj podróżujemy i dojeżdżamy do pracy, mogą rozpędzić się do 140 km/h na autostradzie, chyba że znaki na poszczególnych jej odcinkach wprowadzają inny limit prędkości. Każdy kierowca musi jednak pamiętać, że podczas bardzo szybkiej jazdy spalanie paliwa jest znacznie większe niż przy zalecanych 90-120 km/h, a koszty podróży automatycznie wzrosną.

Na drogach ekspresowych obowiązują 2 limity prędkości. Do 120 km/h można jeździć na drogach ekspresowych dwujezdniowych, a na „ekspresówkach” jednojezdniowych dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h. Taki sam limit będzie obowiązywał na drogach dwujezdniowych, gdzie dla każdego kierunku ruchu przeznaczone są co najmniej 2 pasy. Na pozostałych rodzajach dróg, które nie znajdują się w terenie zabudowanym, możesz jechać maksymalnie 90 km/h. W tym przypadku przestrzeganie przepisów opłaca się podwójnie – nie tylko zyskujesz miano bezpiecznego kierowcy, ale również oszczędzasz na paliwie dzięki ekonomicznej jeździe.

Chcesz obliczyć, ile Twój samochód spali na planowanej trasie? Zajrzyj do sekcji z cenami paliw i skorzystaj z wygodnego narzędzia, dzięki któremu sprawdzisz, ile kosztuje benzyna, olej napędowy i LPG w poszczególnych województwach i oszacujesz koszt planowanej podróży.

Jakie są limity prędkości dla cięższych pojazdów (powyżej 3,5 t)?

Ograniczenia prędkości zależą nie tylko od rodzaju drogi, ale także od wagi pojazdu. Samochody ciężarowe i pojazdy z naczepą, których całkowita masa przekracza 3,5 t, powinny poruszać się wolniej, a dokładnie:

 • 80 km/h na autostradach oraz drogach ekspresowych jedno- i dwujezdniowych;
 • 70 km/h na pozostałych drogach, które przebiegają poza terenem zabudowanym.

Tak rygorystyczne ograniczenia nie dotyczą autobusów, które na autostradach i drogach ekspresowych mogą poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h.

Jakie są ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym?

Zgodnie z przepisami prawa ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Początek tego obszaru – miasta lub wsi – wyznacza znak drogowy D-42, a na jego końcu znajduje się znak D-43. Gdy wjeżdżasz na teren zabudowany, zwracaj uwagę na znaki, ponieważ na niektórych obszarach prędkość może być wyższa lub niższa niż 50 km/h.

Nieco innymi prawami rządzi się strefa zamieszkania, gdzie kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na intensywniejszy ruch pieszych. Tego rodzaju obszary są oznaczone znakiem D-40, a limit prędkości to zaledwie 20 km/h. W takich miejscach piesi mają prawo poruszać się całą szerokością drogi i mają pierwszeństwo przed samochodami.

Tankuj na bp i zyskuj
Proszę wprowadzić kwotę zakupów
Proszę wybrać rodzaj kuponu
Proszę wprowadzić wartość kuponu
Proszę wybrać wartość kuponu

Czy ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym zależą od pory dnia?

Do 2021 roku ograniczenia prędkości w terenach zabudowanych zależały również od pory dnia. W ciągu dnia kierowcy nie mogli przekroczyć 50 km/h (chyba że znaki drogowe dopuszczały wyższą prędkość), a po 22:00 mogli jeździć nieco szybciej – 60 km/h. Ten przepis został jednak zniesiony i aktualnie w terenie zabudowanym obowiązuje jedno ograniczenie prędkości – 50 km/h – bez względu na porę dnia.

Jakie są kary za przekroczenie prędkości?

Za przekroczenie prędkości kierowcy płacą mandat oraz otrzymują punkty karne według obowiązującego taryfikatora. Za zbyt szybką jazdę możesz otrzymać mandat od 50 do nawet 2500 zł. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zostało przekroczone obowiązujące ograniczenie prędkości. Jeśli kierowca przekroczył prędkość o 10 km/h, otrzyma mandat w wysokości 50 zł, a dalsze stawki to:

 • 20 km/h – 200 zł;
 • 30 km/h – 400 zł;
 • 40 km/h – 800 zł (jeśli kierowca przekroczył prędkość w tym stopniu po raz pierwszy, a jeżeli robi to kolejny raz, może dostać dwukrotnie wyższy mandat);
 • 50 km/h – 1000 zł;
 • powyżej 70 km/h – 2500 zł.

Za zbyt szybką jazdę policjant może przyznać od 1 do 15 pkt karnych. Przykładowo 24 punkty karne mogą spowodować utratę prawa jazdy (w przypadku kierowcy, który ma prawo jazdy od ponad roku).


Najważniejsze informacje w artykule

 • jakie ograniczenia prędkości obowiązują na polskich drogach dla pojazdów o masie powyżej i poniżej 3,5 t;
 • jakie limity prędkości obowiązują w terenie zabudowanym i czy są one zależne od pory dnia;
 • że jazda zgodnie z przepisami jest najbardziej ekonomiczna;
 • jakie kary płaci się za przekroczenie prędkości.
Wróć do kalkulatora
Zobacz również:
Najdłuższa droga na świecie

Najdłuższa droga na świecie. Ile kilometrów ma autostrada panamerykańska?

Sprawdź, przez jakie kraje przebiega, ile czasu potrzeba na jej pokonanie i ile liczy…

Czytaj więcej
Jak jeździć ekonomicznie? Najważniejsze zasady

Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Na czym polega ekonomiczna jazda?

Często podróżujesz i zależy Ci na tym, by zmniejszyć koszty eksploatacyjne auta?…

Czytaj więcej