Kalkulator PAYBACK

E10 a Pb95 – co każdy kierowca powinien wiedzieć?

Od początku 2024 roku na dystrybutorach paliwa możesz zauważyć symbol E10 przy benzynie 95-oktanowej. Oznacza on zmianę w składzie benzyny, która teraz ma zwiększoną zawartość biokomponentów (bioetanolu), a tym samym jest mniej szkodliwa dla środowiska. Czym różni się od dotychczasowej wersji (95 z symbolem E5)? Czy jest bezpieczne dla wszystkich samochodów? Sprawdź!
E10 a Pb95 – co każdy kierowca powinien wiedzieć?

Czym jest benzyna E10? Różnice między E10 a Pb95

Benzyna E10 od 1 stycznia 2024 roku zastąpiła na polskich stacjach powszechnie używaną benzynę 95-oktanową oznaczoną okrągłym symbolem E5. Wciąż występuje tu liczba 95, a główna różnica polega na zawartości biokomponentów – w E10 jest ich do 10%, a w E5 było maksymalnie 5%. Te biokomponenty to głównie bioetanol, czyli alkohol etylowy produkowany z biomasy, np. z kukurydzy lub buraków cukrowych. Wprowadzenie E10 to część szerszej strategii Unii Europejskiej, która na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie udziału biopaliw w transporcie do 14%.

Ten rodzaj benzyny silnikowej stosuje się na całym świecie – nie tylko w Europie, lecz także w Stanach Zjednoczonych i Australii – od wielu lat, a od 2016 roku stało się ono paliwem wzorcowym, na którym testuje się nowe samochody pod kątem emisji i osiągów.

Zmiana na E10 ma zarówno aspekty ekologiczne, jak i techniczne. Z jednej strony zwiększenie zawartości bioetanolu w paliwie ma przyczynić się do ochrony środowiska. Z drugiej zaś etanol ma nieco inne właściwości niż tradycyjna benzyna, co może wpływać na niektóre elementy układu paliwowego w starszych samochodach.

Jak rozpoznać benzynę E10 na stacjach benzynowych?

Kiedy sprawdzasz aktualne ceny paliw, w zestawieniach widnieją tylko symbole: 95, 98, ON, ON+ i LPG. Podobnie wygląda to na stacjach benzynowych. Nie znajdziesz tam osobnego stanowiska z paliwem E10, ale jeśli podejdziesz bliżej do dystrybutora, zobaczysz, że pod oznaczeniem 95 widnieje symbol E10. Oznacza to, że 95-oktanowa benzyna – wcześniej znana też jako Pb95 – zachowała swoją wartość oktanową i została wzbogacona o biokomponenty.

Jakie są zalety benzyny E10?

Podstawowa zaleta benzyny E10 to redukcja emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że bioetanol ma nawet o 70% mniejszy ślad węglowy w porównaniu z benzyną silnikową, która pochodzi z obróbki ropy naftowej. To ważny krok w stronę zrównoważonego rozwoju, zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne.

Jak się okazuje, E10 ma także potencjalne korzyści dla silnika. Etanol może zwiększyć wydajność silnika w niektórych modelach samochodów, natomiast czyste spalanie jest w stanie poprawić jego kondycję, poprzez zwiększenie wydajności i żywotności.

Korzystanie z bioetanolu ma również ogromne znaczenie dla gospodarki. Jego produkcja stwarza popyt na surowce rolnicze, takie jak kukurydza czy buraki cukrowe, a to wspiera lokalne rolnictwo. Co ważne, wprowadzenie E10 dywersyfikuje źródła energii w sektorze transportu, dzięki czemu zmniejsza się nasza zależność od ropy naftowej.

Do atutów benzyny 95 ze zwiększoną zawartością biokomponentów należy również cena. Przykładowo, pod koniec marca 2025 roku za litr płaciliśmy 5,94 zł, podczas gdy benzyna 98-oktanowa kosztowała 6,63 zł. W tym okresie był to najtańszy – tuż za LPG – wariant paliwa. Jeśli chcesz jeszcze bardziej obniżyć tę cenę, wykorzystaj możliwości, jakie daje karta PAYBACK. Jeśli regularnie zbierasz punkty podczas zakupów w sklepach partnerskich, możesz wykorzystać je m.in. do obniżenia rachunku za paliwo na stacjach Carrefour. Aby szybciej zasilić swoje konto, skorzystaj z aktualnej oferty kuponów promocyjnych na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej Programu PAYBACK – dzięki nim otrzymasz nawet 20 razy więcej punktów za pojedynczą transakcję.

Chcesz szybko sprawdzić ceny paliw w Polsce? Skorzystaj z wygodnego informatora, który czeka na Ciebie na stronie PAYBACK

 

Jakie są wady benzyny E10?

Benzyna E10 – mimo ekologicznych zalet – niesie ze sobą pewne potencjalne wady. Jej tankowanie jest ryzykowne dla starszych samochodów – etanol może negatywnie wpływać na niektóre elementy układu paliwowego, powodować korozję uszczelek, a w konsekwencji prowadzić do awarii (dotyczy to głównie modeli aut wyprodukowanych przed 2000 rokiem).

Zwiększenie zawartości bioetanolu może też w nieznacznym stopniu spowodować wzrost zużycia paliwa (1–2%), jednak przy zachowaniu dobrych nawyków, takich jak płynna jazda, brak zbędnego obciążenia w bagażniku czy kontrola ciśnienia w oponach, nie powinno to być odczuwalne.

Niektórzy zwracają uwagę na problemy z przechowywaniem. Jeśli benzyna zbyt długo znajduje się w zbiorniku, woda może się oddzielić od niej i powodować korozję. Dotyczy to w szczególności pojazdów używanych sezonowo, takich jak łodzie czy motocykle.

Jak benzyna E10 może wpłynąć na codzienną jazdę?

Jeśli silnik Twojego samochodu jest przystosowany do benzyny E10, nie odczujesz różnicy podczas codziennej jazdy. Trwałość i moc silnika pozostaną na tym samym poziomie. Jedyna potencjalna zmiana, jaką możesz zauważyć, to nieznaczne zwiększenie zużycia paliwa.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w starszych autach, które nie są przystosowane do tego rodzaju paliwa. Długotrwałe stosowanie paliwa 95 z oznaczeniem E10 może powodować awarie i prowadzić do uszkodzenia silnika. Dlatego właściciele pojazdów starszego typu powinni postawić na benzynę 98-oktanową, która wciąż jest dostępna na stacjach benzynowych z oznaczeniem E5 i pozostaje w pełni bezpieczna dla wszystkich silników benzynowych.

Jeśli chcesz sprawdzić kompatybilność swojego samochodu z E10, wejdź na stronę e10.klimat.gov.pl udostępnioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Najważnijesze informacje z tego artykułu:

  • Czym jest benzyna E10 i gdzie szukać tego oznaczenia na stacjach benzynowych?
  • Czym różni się benzyna E10 od tradycyjnego paliwa 95?
  • Dlaczego wprowadzono benzynę ze zwiększoną zawartością biokomponentów?
  • Jakie są zalety i wady omawianego paliwa?
  • Jak tankowanie E10 wpływ na codzienną jazdę?
  • W jakich samochodach nie można stosować E10 i jak to zweryfikować?
  • Jak obniżyć koszty tankowania paliwa E10 z kartą PAYBACK?
Wróć do kalkulatora
Zobacz również:
Ile kilometrów można przejechać na rezerwie?

Rezerwa paliwa – sprawdź, ile kilometrów możesz przejechać!

Gdy w aucie zapala się pomarańczowa kontrolka w kształcie dystrybutora paliwa, jest to…

Czytaj więcej
Najtańsze paliwo na świecie

Najtańsze paliwo na świecie – gdzie litr benzyny kosztuje najmniej?

O takich cenach paliwa, jakie obowiązują w Iranie czy Wenezueli, możemy tylko pomarzyć.

Czytaj więcej
Przegląd aplikacji mobilnych dla kierowców w Polsce

Najpopularniejsze aplikacje mobilne dla kierowców w Polsce

Poznaj najważniejsze funkcje w aplikacjach mobilnych dla kierowców.

Czytaj więcej