Kalkulator PAYBACK

Najdłuższa droga na świecie. Ile kilometrów ma autostrada panamerykańska?

Najdłuższa autostrada w Polsce liczy prawie 700 km, a międzynarodowa droga E40 łącząca kilka europejskich państw ma 8500 km. To nadal niewiele w porównaniu z trasą panamerykańską – określaną mianem najdłuższej drogi na świecie – która ma ponad 30 000 km. Sprawdź, przez jakie kraje przebiega, ile czasu potrzeba na jej pokonanie i czy ma dla siebie godną konkurentkę w innej części globu!
Najdłuższa droga na świecie

Droga panamerykańska – jak przebiega najdłuższa droga na świecie?

Niekwestionowaną liderką w kategorii najdłuższych dróg na świecie pozostaje autostrada panamerykańska, czyli droga łącząca obie Ameryki. Nie jest to jednak linia prosta – jest to raczej rozbudowany system dróg, autostrad oraz ich różnych „odnóg”, które w niektórych miejscach przebiegają równolegle.

Ta gigantyczna siatka połączeń rozpoczyna się w miejscowości Prudhoe Bay w północnej Alasce, biegnie przez całą Amerykę Północną, Środkową i kończy się dopiero w mieście Ushuaia położonym w południowej części Argentyny (Ameryka Południowa). Mieszkańcy USA nazywają ją Pan-American Highway, natomiast obywatele Ameryki Łacińskiej mówią o niej Carretera Panamericana (język hiszpański) lub Estrada Panamericana (język portugalski).

Najdłuższa droga na świecie liczy ponad 30 000 km, a niektóre źródła podają nawet zawrotną liczbę 48 000 km – rozbieżności wynikają stąd, że nie wszystkie „odnogi” drogi są oficjalnie uznawane za część całego systemu panamerykańskiego. Autostrada biegnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę, Meksyk, Gwatemalę, Salwador, Honduras, Kostarykę, Panamę, Argentynę i inne kraje Ameryki Południowej. Po drodze kierowcy mijają nie tylko znane miasta, ale również bezludne tereny i zapierające dech w piersiach krajobrazy kanadyjskich stepów czy Pustyni Atakama.

Ile czasu potrzeba, aby przejechać najdłuższą autostradą świata?

Aby przejechać autostradą panamerykańską ze średnią prędkością 120 km/h – przy założeniu, że jej długość wynosi 30 000 km – potrzeba 249 godzin i 40 minut. W praktyce oznacza to, że taka podróż musiałaby trwać prawie 11 dni bez przerwy. Jeśli kierowca chciałby połączyć to ze zwiedzaniem, mógłby spędzić 2 miesiące – a nawet dłużej! – w podróży. Przejechanie tak długiej trasy wiązałoby się z dużymi wydatkami na paliwo, choć z oficjalnych tablic Global Petrol Prices wynika, że ceny za litr benzyny w krajach południowoamerykańskich należą do najniższych na świecie.

Planujesz podróż po polskich autostradach i chcesz sprawdzić, ile kosztuje paliwo w poszczególnych województwach? Skorzystaj z tablic z aktualnymi cenami paliwa, które znajdziesz w zakładce ceny paliw, a docelowo również w aplikacji mobilnej. Dzięki temu prostemu narzędziu dowiesz się również, ile paliwa spali Twoje auto na planowanej trasie.

Tankuj na bp i zyskuj
Proszę wprowadzić kwotę zakupów
Proszę wybrać rodzaj kuponu
Proszę wprowadzić wartość kuponu
Proszę wybrać wartość kuponu

Inne najdłuższe autostrady na świecie – ile mają kilometrów?

Autostrada panamerykańska nie ma sobie równych, jednak na innych kontynentach również istnieją imponujące pod względem długości drogi. Zdecydowanie najdłuższa droga krajowa na świecie to australijska Highway 1, która liczy 14 500 km. Biegnie ona wzdłuż całego wybrzeża i łączy ze sobą największe miasta oprócz stolicy – Canberry. Częścią Highway 1 jest Eyre Highway, czyli jedna z najbardziej przerażających dróg na świecie – to prawie 1700 km odludnych terenów, na których grasują dzikie zwierzęta.

Godną konkurentką dla Highway 1 może być Autostrada Transsyberyjska, czyli nieoficjalna sieć dróg, która rozpoczyna swój bieg w Sankt Petersburgu (Rosja) i kończy we Władywostoku – mieście położonym u wybrzeży Morza Japońskiego, blisko granicy z Koreą Północną. Mimo przeprowadzonych modernizacji trasa stanowi ogromne wyzwanie nawet dla samochodów terenowych. Licząca ok. 11 000 km droga jest uznawana za jeden z najbardziej niebezpiecznych węzłów komunikacyjnych na świecie.

E40 – przez jakie państwa przebiega najdłuższa autostrada w Europie?

Europejskie autostrady są oznaczone zielonymi tablicami oraz białymi numerami z literą „E” na początku. Najdłuższą autostradą w Europie jest E40, która rozpoczyna się nad Kanałem La Manche (Francja), prowadzi przez Niemcy, Polskę, Francję, Ukrainę, Rosję i wiedzie aż do Kazachstanu. Jej długość wynosi łącznie 8 500 km, a jedna z jej części przebiega przez A4 – najdłuższą autostradę w Polsce.


Najważniejsze informacje w artykule

  • ile kilometrów ma najdłuższa droga na świecie – tj. autostrada panamerykańska – przez jakie państwa przebiega i ile czasu potrzeba, aby ją przejechać;
  • czy autostrada panamerykańska ma konkurencję na świecie i jak wygląda australijska Highway 1 oraz Autostrada Transsyberyjska;
  • jak przebiega najdłuższa autostrada w Europie (E40) i która z polskich autostrad jest jej częścią;
  • gdzie sprawdzić aktualne ceny paliwa w Polsce i jak zaplanować ekonomiczną podróż z PAYBACK.

Przypisy: https://pl.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/

Wróć do kalkulatora
Zobacz również:
Oznaczenia benzyny i oleju napędowego

Jakie są symbole benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych?

Benzyna, olej napędowy i gaz to rodzaje paliw, które na stacjach benzynowych oznaczane…

Czytaj więcej
Jak jeździć ekonomicznie? Najważniejsze zasady

Jak jeździć ekonomicznie samochodem? Na czym polega ekonomiczna jazda?

Często podróżujesz i zależy Ci na tym, by zmniejszyć koszty eksploatacyjne auta?…

Czytaj więcej